Чечельницький вісник
 

До складу НПП «Кармелюкове Поділля» ввійшла частина земель запасу

Дата: 18.02.2020 15:38
Кількість переглядів: 141

У перспективі реалізації  державної політики у сфері децентралізації влади та надання повноважень місцевим громадам, а також запровадження ринку сільськогосподарських земель в суспільстві активізувалися процеси  пов’язані із використанням земельних ділянок, які знаходяться у власності органів місцевого самоврядування. Особливо це стосується земель запасу, які активно залучилися до сільгоспвиробництва. В разі, якщо землі  запасу є складовою природо-заповідного фонду, мають місце певні особливості їх використання.

Землі природо-заповідного фонду (ПЗФ) - це законодавчо визначені  землі, що входять до складу  однієї з категорій земель України та включені до національно екологічної мережі України.

Національний природний парк «Кармелюкове Поділля» є установою  ПЗФ України, в межах території якої здійснюється природоохоронні заходи стосовно особливо цінних природних комплексів  та об’єктів, розташованих на ній.
Землі ПЗФ - це категорія, визначена згідно Класифікації видів цільового призначення земель. На них існує спеціальний правовий режим, який поширюється на всій його території незалежно від того, чи надано земельна ділянка установі ПЗФ у постійне користування, чи це земельні ділянки інших користувачів.

Для правового режиму земель ПЗФ характерні такі ознаки:
- заборона будь-якої діяльності, що суперечить їхньому цільовому призначенню або може негативно впливати на їхній якісний стан;
-  встановлення довкола цих земель охоронних зон;
- внутрішнє функціональне зонування земель ПЗФ в яких визначається диференційований режим охорони, використання і відтворення.

Оскільки цільове призначення земельної ділянки визначається під час її формування та закріплюється шляхом реєстрації у  земельному кадастрі, а це відбувається під час оформлення належного користування земельною ділянкою, то у державному кадастрі цільового призначення земель ПЗФ залишається те цільове призначення, яке було на момент їхнього створення. На такі земельні ділянки поширюється правовий режим ПЗФ у вигляді обмежень та обтяжень та дозволяє зберегти ці землі для функціональних потреб ПЗФ.
До складу НПП «Кармелюкове Поділля» ввійшла частина земель запасу наступних сільських рад:

п/п

Сільські та селищні ради

Площа га.

Кількість

ділянок

Чечельницький район

 1.  

Бондурівська

81.50

2

 1.  

Бритавська

194.10

8

 1.  

Вербська

306.70

5

 1.  

Демівська

110.10

5

 1.  

Куренівська

92.30

4

 1.  

Лузька

291.00

19

 1.  

Любомирська

157.80

7

 1.  

Поповогребельська

433.30

7

 1.  

Стратіївська

190.40

10

 1.  

Тартацька

53.80

4

 1.  

Чечельницька

120.70

5

 

Всього по району

2031.70

76

Тростянецький район

1.

Торканівська

184.20

13

 

Всього по району

184.20

13

 

Разом по НПП

2215.90

89

Ці землі представлені переважно лучно-степовим ділянками та, частково, чагарниками, на  яких збереглися види степового різнотрав’я, серед яких є рідкісні види:  ковила волосиста, ковила найкрасивіша, сон лучний, горицвіт весняний, відкасник татарниколистий, материнка звичайна, льон шорсткий, холодок тонколистий, шавлія лучна, в’язіль барвистий, айстра степова, вишня степова та інші. Вказані ділянки відносяться до господарської зони Парку згідно функціонального поділу території  ПЗФ, на якій здійснюється традиційна господарська діяльність з додержанням природоохоронних вимог та встановлених обмежень. Серед яких найбільш поширені:

 • використання згідно цільового призначення;
 • невиснажливе природокористування;
 • заборона мисливства;
 • режим сезону тиші; 
 • режим пожежонебезпечного періоду;
 • заборона культивування інвазійних видів;
 • заборона застосування отрутохімікатів.

 Землевласники та землекористувачі в межах території ПЗФ НПП «Кармелюкове Поділля» несуть відповідальність за порушення вимог природоохоронного законодавства у сфері землекористування та недотримання встановлених обмежень. 

 Ганна Дудник, головний природознавець НПП «Кармелюкове Поділля»


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування