Чечельницький вісник
 

Африканська чума свиней – невиплата державою компенсацій банкрутує свинокомплекси та загрожує ембарго для українських агропродовольчих товарів

Дата: 23.02.2020 06:51
Кількість переглядів: 257

Автор – Олександр Кривенко
 
Новий випадок захворювання на африканську чуму свиней в Україні зареєструвала Держпродспоживслужба.

Цього разу спалах трапився на території ТОВ «Агро-Астра», що в селі Коровайна Немирівського району Вінницької області. Господарство утримувало 460 голів свиней.

«З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалахів АЧС було проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії. Затверджено плани з ліквідації АЧС, вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС», – офіційно відрапортувала Держпродспоживслужба України.
 
На прохання дати фаховий коментар цій інформації Сергій Ничик, директор Інституту ветеринарної медицини Національної академії аграрних наук України (IBM НААН), відповів так:
«Сам факт проведення надзвичайної протиепізоотичної комісії  – це ще не боротьба. Щоб оцінити конкретно ситуацію, потрібно проаналізувати рішення НПК і рівень його виконання. Взагалі держава повинна розробити національний план дій, програму із протидії АЧС і запобігання поширенню цього вірусу в Україні. На жаль, нічого з цього досі немає».
 
За словами начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорія Сидорука, спочатку загинуло п’ятеро тварин. Коли ж отримали підтвердження на зараження від АЧС, утилізували 460 голів, які утримувалися на фермі.
«В суботу встановили діагноз, в неділю провели всі необхідні заходи і вже до понеділка заражених свиней спалили. Серед утилізованих було близько 268 поросят віком від 0 до 2-х місяців. В понеділок знищили залишки і почали дезінфекцію на підприємстві», – розповів Григорій Сидорук. 
 
Водночас Шаргородське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області видало реліз про те, що, мовляв «в умовах напруженої епізоотичної ситуації щодо АЧС в Україні, здоров’я та благополуччя тварин, повністю залежить від громадської свідомості та дій осіб, які утримують цих тварин». Задля чого офіційна влада району робить такі упереджені повідомлення? Чи не з метою уникнути власної відповідальності за відсутність власних програм і планів дій, спрямованих на недопущення поширення АЧС у разі виникнення на території району спалахів цього вірусу?
 
Прокоментувати ситуацію погодився Микола Бабенко, генеральний директор громадської спілки «Центр підвищення ефективності в тваринництві».
За його словами, цьогорічні випадки спалахів АЧС в Україні продовжують 8-річну історію нехтування державою власних обов’язків – відшкодовувати збитки свинокомплексам за свиней, знищених унаслідок карантинних заходів. За час, упродовж якого триває вірус, сотні тисяч цих тварин  умертвили. Загальна сума збитків, яких зазнали промислові свинарі, вимірюється мільярдами гривень.  Однак в дійсності сума виплачених компенсацій за всі роки не перевищила й 1% втрат. У таких умовах визнання фермою факту інфікування поголів’я вірусом АЧС майже завжди призводить до її банкрутства. Страх банкрутства штовхає власників свинокомплексів іти на порушення закону – розпродаж свиней, уже заражених АЧС, до моменту одержання офіційного підтвердження відповідного діагнозу або навіть і не інформуючи нікого. Це неминуче спричиняє подальше поширення смертоносного вірусу свиней в усій Україні та за її межі, кожен прихований спалах є продовженням історії знищення свинарства в Україні
 
– Пане Миколо, як відомо цьогоріч очолювана вами спілка ініціювала включення 500 млн грн у держбюджет допомоги аграріям у 2020 році із цільовим призначенням: виплати свинокомплексам за свиней, знищених у випадку АЧС. Яка доля цієї ініціативи?
– Упродовж понад місяця ми брали участь у громадсько-урядових обговореннях щодо перспектив держпідтримки сільгоспвиробникам. Наша пропозиція увійшла до трійки головних за результатами опитування, проведеного серед агроасоціацій. Втім, як виявилося, комунікація влади з представниками професійних спільнот  слугувала лише ширмою для того, щоби вчергове легалізувати наперед визначені напрямки державного фінансування в агросекторі. «Старі» кадри з ліквідованого Мінагрополітики у змові з кишеньковими галузевими асоціаціями пролобіювали держпідтримку будівництва та реконструкції тваринницьких комплексів і інші напрямки, що не знімають напругу в галузі, не слугують подоланню корупційних схем розподілу державних ресурсів.
 
– Які наслідки ця ситуація матиме для вітчизняного свинарства? 
– Галузь і надалі занепадатиме. Розширюватиметься нелегальний ринок свиней, інфікованих АЧС, породжуючи нові, неконтрольовані Держпродспоживслужбою спалахи вірусу. З ринку зникатимуть ті добросовісні виробники свинини, що наважаться офіційно заявити про зараження поголів’я АЧС. Ураховуючи те, що експортована продукція вітчизняних виробників свинини, включно із субпродуктами, не підлягає перевірці на присутність у ній вірусу АЧС, іноземні покупці також ризикують завезти в свої країни це захворювання. Крім того, в США досліджено, що поширення АЧС може бути з комбікормами, шротами, зерном. Тому існують ризики, що не лише на свинину, але й на основні експортні позиції України закордонні партнери можуть накласти ембарго, тобто закрити свої ринки від постачання на них українських агропродовольчих товарів. Дуже не хотілося би, щоби Україна опинилась у такій ізоляції, всю міру відповідальності за виникнення якої нестимуть відповідні керівники Мінекономіки, Держпродспоживслужби та галузевих асоціацій.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування