Чечельницький вісник
 

Конституція Орлика – одна з перших у Європі

Дата: 16.04.2020 08:56
Кількість переглядів: 115

Пишаймося видатними українцями! 5(16) квітня 1710-го, 310 років тому, Пилип Орлик був обраний гетьманом України у вигнанні.

Головною метою свого життя гетьман Орлик вбачав незалежність і єдність України, мир у державі. Протекція шведської корони мала стати гарантією втілення цієї далекосяжної мети.

Гетьман був дуже обізнаною людиною,окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.

310 років тому, 1710 року,  гетьман Пилип Орлик підписав документ "Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького". Потім Основний Закон затвердили на зборах козацтва біля містечка Бендери у Молдові. 
 Українська Конституція стала першою у світі, що розділила владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців — цей документ з'явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію.

Тож, як запевняють історики, Конституція Орлика є однією з перших європейських конституцій нового часу! Документ був написаний латиною і староукраїнською мовою. Є версія, що документ староукраїнською написав не сам Орлик, а інші козаки. Однак гетьман підписав і скріпив печаткою цей документ.

Конституція Орлика, безумовно, є пам’яткою української політико-філософської та правової думки. Бендерську конституцію, яку пізніше назвуть Конституцією Пилипа Орлика, нинішні юристи вважають дуже прогресивною, особливо зважаючи на ХVIII століття. А деякі статті документу перегукуються із сучасною Конституцією України.
 


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування