Чечельницький вісник
 

Чи відомо Вам, що на території Чечельниччини є Національний природний парк «Кармелюкове Поділля»

Дата: 22.05.2020 11:10
Кількість переглядів: 455

22 травня Міжнародний день біологічного різноманіття

Одним з головних і найдійовіших методів збереження біорізноманіття  є створення природоохоронних територій. Саме вони забезпечують умови, необхідні для зменшення шкідливого антропогенного впливу на біологічні об’єкти, сприяють збереженню цілісності екологічних систем, у яких можуть підтримуватись природні механізми відносин між біологічними видами, конче потрібними для існування екосистем.

Чи відомо Вам, що в басейні річки Південний Буг на території Тростянецького та Чечельницького районів розташований Національний природний парк НПП «Кармелюкове Поділля». По його території протікають річки Савранка і Дохна, що є правими притоками Південного Бугу.
Ця земля – справжня перлина і скарбниця матінки-природи, дуже мальовниче місце, яке по-праву можна назвати «Маленькими Карпатами». Майже всі пагорби вкриті лісами, вік яких понад 80 років. В лісових хащах обережно бродить кіт лісовий, невеличкими стадами прогулюються косулі, на полювання виходять зі своїх нір борсуки. На галявинах красуються сині, фіолетові та білі голівки сон-трави, вражають своєї білизною квіти анемони лісової та з яскравих купин киває всім жовтим цвітом горицвіт весняний. Високо в небі ширяють оре-карлик та підорлик малий, виглядаючи свою здобич, а на луках поважно проходжає лелек.

Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних природних і історико-культурних комплексів Південного Поділля, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

  • Ландшафти

Головними ландшафтними місцевостями території Парку є межирічні хвилясті лесові рівнини з середньо-гумусними  ґрунтами. Лучні ландшафти збереглися фрагментарно, переважно в межах крутих схилів балок та річкових долин, по окраїнах лісових масивів. Долинні ландшафти характеризуються поєднанням терасових місцевостей з чорноземно-лучними і лучно-чорноземними ґрунтами та заплавних місцевостей з лучними, лучно-болотними ґрунтами, заплавними  лісами. В межах Парку, майже, виключно  переважають широколистяно-лісові ландшафти, представлені лісами з дуба звичайного  і скельного.

  • Флора

Особливістю флори Парку є наявність у її складі лісів низки неморальних субсередземноморських видів: дерену звичайного, барвінку малого, плюща звичайного, осоки парвської, перлівки строкатої, аруму Бессера та ін. Найбільш багаточисельними є види з  европейськосибірським типом ареалу: медунка темна, яглиця звичайна, дзвоники ріпчастовидні, любка дволиста та інші. Із видів з циркумнеморальним типом ареалу на території Парку зростають щитник чоловічий, ранник вузлуватий, купина широколиста та конвалія. Особливий інтерес представляють види із середньоєвропейським типом ареалу, які тут є на межі поширення, а в лісових масивах Парку утворюють чисельні популяції – це явір, берека, цибуля ведмежа, скополія карніолійська, підсніжник білосніжний, рівноплідник рутвицелистий та деякі інші. 

По краях лісових масивів виявлені остепнені ділянки, на яких зростають рідкісні степові види: ковила волосиста, горицвіт, півники злаколисті, сон великий, вишня степова Флора Парку за даними Літопису природи нараховує 638 види судинних рослин.

  • Фауна

Ядро фауни Парку складають представники лісового та чагарникового комплексів при значній участі видів відкритих просторів.

Домінуючими видами ссавців є заєць сірий, козуля європейська, свиня дика; в помітній кількості представлені кріт, їжак звичайний, лисиця звичайна, тхір лісовий, куниця лісова, білка всього налічується 45 видів ссавців.

Орнітофауна достатньо багата і різноманітна, представлена 161 видом птахів. Із хижих відносно звичайними є канюк і яструб великий; трапляється шуліка чорний та орел карлик.

На території Парку відмічається мешкання 8 видів земноводних та плазунів,  які мають природоохоронну цінність.

Із безхребетних тварин найбільш видове багатство відмічено для класу комахи 260 видів.

Всього видовий склад фауни  представлений 5 таксономічними типами, що налічують 456 видів

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування