Чечельницький вісник
 

ВИСОКИЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК У ДИТИНИ? ДІЗНАВАЙТЕСЯ ПРИЧИНИ!

Дата: 15.07.2020 15:19
Кількість переглядів: 119

Часті носові кровотечі, головні болі або запаморочення у дитини можуть вказувати на артеріальну гіпертензію. Проблеми із тиском стосуються не лише дорослих, але й немовлят та підлітків. Чекати, що дитина "переросте" хворобу, не варто. За поширеним діагнозом "вегето-судинна дистонія" нерідко ховаються небезпечні недуги. Тож кардіологи закликають батьків комплексно діагностувати дитячий організм.

Шукайте причину!

Підвищення артеріального тиску лікарі фіксують у дітей різного віку: від малюків у перші години після народження до підлітків у період статевого дозрівання. Останні нерідко потрапляють в оману доволі суперечливого діагнозу "вегето-судинна дистонія" і чекають, що хвороба з часом минатиме. Водночас кардіологи наголошують: дитяча артеріальна гіпертензія не терпить легковажності! Зазвичай цей симптом вказує на системні порушення в роботі інших органів. 
"Ми послуговуємося правилом презумпції вторинності артеріальної гіпертензії, - пояснює Ольга Зборовська, кардіологиня, кандидатка медичних наук. - Виявивши підвищення тиску, завжди передбачаємо наявність іншої патології, яка його провокує. Це можуть бути ожиріння, гормональні порушення, захворювання нирок, в тому числі вроджені вади їхнього розвитку, вроджена вада серця, як-от коарктація аорти, наявність пухлин в організмі, які здатні виробляти речовини, що  сприяють підвищенню артеріального тиску. Лише з'ясувавши точну причину, можемо починати лікування".

Не покладайтеся на домашній тонометр! 

Домашній пристрій, яким користуються батьки та старші члени родини, на дитячій руці не дасть коректних результатів. Ключову роль під час вимірювання має розмір манжета. Його гумова частина, в якій нагнітається повітря, мусить на 80-100% охоплювати плече. Більший чи менший розмір автоматично дає похибку. До того ж для оцінки отриманого результату лікарі беруть до уваги стать дитини, її вік та зріст, а під час діагностики застосовують спеціальні таблиці.
"Якщо при вимірюванні тиску на плечі ми бачимо відхилення від норми, то додатково проводимо діагностику на нижніх кінцівках, - розповідає Ольга Зборовська. - У такий спосіб ми спростовуємо або підтверджуємо діагноз "коарктація аорти". У домашніх умовах і без спеціальних знань таке обстеження неможливе".
Робіть скринінг навіть за відсутності скарг!
У деяких випадках дитяча артеріальна гіпертензія не має симптомів. Однак вона може "рости" разом з малюком і у дорослому віці проявитися серйозними проблемами. Отож єдиним ефективним методом виявлення патологій залишаються щорічні профілактичні огляди. Навіть за відсутності скарг.
"Щорічного профогляду достатньо, щоб помітити зміни, - зауважує Ольга Зборовська. - Він обов'язково має передбачати вимірювання артеріального тиску. Якщо лікаря щось збентежить, маленькому пацієнтові можуть призначити додаткові обстеження".
Отож, будьте уважні до своєї дитини. Дивні симптоми - привід звернутися за консультацією до лікаря, а не чекати, що організм впорається самотужки і переросте проблему. Щоб завбачити артеріальну гіпертензію, регулярно робіть скринінг в умовах медичного закладу. І не чекайте, що омине!

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроєкту "Складова розвитку системи охорони здоров'я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією".


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування