Чечельницький вісник
 

Коли нестерпно болять суглоби Артроз або артрит?

Дата: 03.09.2020 14:15
Кількість переглядів: 11

Попри те, що артрит і артроз є захворюваннями суглобів, і мають схожу симптоматику, ці захворювання абсолютно різні.
При артрозі і артриті відбувається ураження суглобів. Але якщо артроз зачіпає тільки суглоби, то артрит передбачає наявність запалення всього організму. Можливі причини запалення - інфекції, порушення в роботі імунної системи або в обміні речовин, тому при артриті часто страждають внутрішні органи.
Артроз і артрит відрізняються характером болю і дискомфорту при рухах, супутніми симптомами і віком пацієнтів.

Що таке артроз і артрит?

Артроз (правильніша назва - остеоартроз) - хронічне захворювання суглобів, при якому відбувається їх поступова деформація. Його причиною є ураження хрящової тканини суглобових поверхонь.
Симптомами артрозу є сильний біль у суглобі та зниження його рухливості. У запущених випадках суглоб стає нерухомим.
Артритом називають групу захворювань суглобів. Артрит являє собою запальний процес в суглобах, який має травматичне, інфекційне, аутоімунне, або дистрофічне походження.
Артрит супроводжується болями в суглобі (особливо під час руху), можливе обмеження рухливості.

Як відрізнити артроз від артриту

Розглянемо, як проявляють себе симптоми захворювання суглобів при артрозі та артриті.
Біль. При артрозі біль проявляється, як правило, тільки під час руху і сильному навантаженні. Спочатку він не дуже сильний. У міру розвитку артрозу біль проявляється при невеликому навантаженні й навіть у стані спокою, але стихає, якщо людина займає зручне положення.
Хрускіт. Цей симптом характерний для артрозу. Він виникає через руйнування хрящового прошарку і тертя кісток.
Зниження рухливості суглобу. Якщо суглоб уражений артрозом, він зменшує амплітуду рухів. При артриті скуті суглоби або все тіло.
Деформація суглоба. При артрозі суглоб поступово деформується. При загостренні може виникати припухлість, яка супроводжується болем, що ниє. При артриті запалений суглоб також деформується, але при цьому виникає припухлість і почервоніння, при натисканні відчувається гострий біль, можуть з’являтися вузлики. Місце запалення на дотик гаряче.
Показники аналізу крові. Як правило, артроз не впливає на показники клінічного аналізу крові. А от при артриті істотно підвищується ШОЕ, ревмопроби, змінюються імунологічні показники. При артритах біохімічний аналіз крові демонструє підвищення маркерів запалення, а при артрозі ці показники залишаються в нормі.
Локалізація. Найчастіше артроз вражає колінні та кульшові суглоби, суглоби великих пальців ніг. Рідше страждають гомілко ступневі суглоби й суглоби пальців рук.
Скутість кистей рук вранці є одним із симптомів ревматоїдного артриту. Припухання і запалення суглобів пальців рук може говорити про ревматоїдний або псоріатичний артрит. Ймовірною ознакою артриту є запалення одного, а особливо, двох променево зап’ястних суглобів.
Своєчасна консультація ревматолога, або травматолога та проведення необхідних обстежень дозволяють встановити точний діагноз, призначити правильне лікування та уникнути ранньої втрати функції суглобів, зберегти якість життя.

Фізичне «виховання» суглобів, попередить саму хворобу

Без фізичних навантажень на суглоби розв’язати проблеми не вдасться, які чудові засоби - і хімічні, і природні - застосовуватимемо. Бо тільки грамотне навантаження зможе відновити в цих зонах порушений кровотік! А втім, слід знати, що будь-яке необережне навантаження може зашкодити замість того, щоб принести користь. Тож візьмемося за попереднє розроблення суглобів, підготовку до майбутньої зарядки. Звісно ж, бігати й стрибати необов’язково. Підняття тягарів, переміщення крутими сходами теж не потрібне, бо в цих випадках на суглоби діє сила, значно більша за власну вагу. Але некваплива ходьба рівними поверхнями, ходіння на лижах класичним стилем, нешвидка їзда на велосипеді чи велотренажері, плавання і спеціальна гімнастика допоможуть добре “прокачати” судини й активізувати кровотоки без надмірних зусиль.
Дуже корисно щодня виконувати повільні розтягувальні (по 2 - 4 за підхід) і зміцнювальні (по 6-8) вправи, на які потрібно 20 - 30 хвилин. Але вони настільки корисні, що за місяць занять відчуєте приємні зміни. Виконувати вправи потрібно завжди повільно, повертаючись у початкове положення, обов’язково розслаблятися (релаксація).
Лежачи на спині, пряму ногу повільно підняти на себе приблизно на 20 - 30 см від підлоги та потримати 30 - 40 секунд. Інша нога зігнута в коліні, а її стопа стоїть на підлозі. Підняту ногу опустити вниз і розслабитися, можна кілька разів згинати її в коліні.
Лежачи на животі, руки покласти вздовж тіла. Силою м’язів стегон і сідниць підняти пряму ногу над підлогою і потримати так - все і стільки, як у попередньому випадку. Варіант: розводити в боки прямі ноги, підняті над підлогою.
Стоячи, ноги тримати на ширині плечей, а руки - на поясі. Потроху присідати на 20 - 30 сантиметрів, затримуючись у нижній позі (ідеально - на 30 - 40 секунд).
Стоячи і не згинаючи колін, нахилятися вперед, намагаючись дістати підлогу руками, але без надзусиль! Затриматись у нижній позі на 30 - 40 секунд. Завдяки щоденним тренуванням через рік-два можна буде запросто класти руки на підлогу!


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування